convention-schedule-2015

2015 National Convention ScheduleUniversity of Pikeville Campus

Schedule Print (pdf)

Thursday, March 26

5:00-7:00 pm Registration - Record Memorial level 5, Booth Lobby
7:00-9:00 Student Social Activity - Record Memorial, Booth Lobby
6:30-10:00 Executive Council Meeting - CTC 125 (Community Technology Center)

Friday, March 27

7:45 am Registration and Poster Set Up Time
8:00 - 8:40 Opening meeting, Welcome - Dr. James Hurley, President of UPike, Booth Auditorium


8:40 - 10:00 Oral Presentations - Record Memorial, Booth Auditorium

      • 8:40-9:00 Ashley Flores
      • 9:00-9:20 Haley Thomas
      • 9:20-9:40 Neil Berkel
      • 9:40-10:00 Christopher Potter

10:00 - 11:00 Poster Session - Record Memorial, Booth Lobby 

      • Alixandria Pappas
      • Brenton Douglass
      • Ellen Bryant
      • John Bonham
      • Karley Petersen
      • Lucas Roy
      • Trevor Grandgenett and Brandon Smith

11:00 - 12:00 Oral Presentations - Record Memorial, Booth Auditorium

      • 11:00-11:20 Kyleray Katherman
      • 11:20-11:40 Harlene Athwal
      • 11:40-12:00 Victoria Paredes

12:00 - 5:00 Field Trips

6:30 - 7:30 pm Banquet, City View Café
7:30 - 8:20 pm Robert Twiggs, Keynote Speaker, Professor of Space Science, Morehead State University and inventor of the “CubeSat” satellite standard which has become a world-wide standard for pico-class satellites.

 
8:20 - 9:20 pm Committee Meetings
   
[Auditing, Website, National Service Project, Resolutions, Nominations, Founder's Cup Award, Presentation Awards (faculty), Honor Awards, Alumni Recognition]

 

Saturday, March 28th

7:50 Poster setup- Booth Lobby

8:00-8:15 Committee meetings—if needed for last minute decisions or instructions

 

8:20 - 10:20 Oral Presentations - Record Memorial, Booth Auditorium

      • 8:20-8:40 Remmi Baker
      • 8:40-9:00 Anna Teigen
      • 9:00-9:20 Ebony Hughey

9:20 - 10:20 Poster Session - Record Memorial, Booth Lobby 

      • Caitlan Hinton
      • Christine Skaggs
      • Jessica Watson
      • Jesus Berlanga
      • Peter Bergquist
      • Shannon Leipus

10:20 - 11:40 Oral Presentations - Record Memorial, Booth Auditorium

      • 10:20-10:40 Jordan Thomas
      • 10:40-11:00 Bailey Houle
      • 11:00-11:20 Macanda Simpson
      • 11:20-11:40 Reed McKinney

11:45-1:00 Closing Meeting - Record Memorial, Booth Auditorium

1:00 - 1:15 Chapter Pictures